• warning: Illegal string offset 'files' in /home/platne/serwer142769/public_html/sn.org.pl/modules/upload/upload.module on line 273.
  • : The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/platne/serwer142769/public_html/sn.org.pl/includes/menu.inc on line 1541.
  • : implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/platne/serwer142769/public_html/sn.org.pl/includes/common.inc on line 193.

Dziś będziesz ze mną w Raju

Znana jest biblijna scena ukrzyżowania w której na prośbę przestępcy: 'wspomnij na mnie gdy przyjdziesz do swojego królestwa', Pan Jezus odpowiada udzielając obietnicy: 'Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju'(Łuk.23,43).
Ta biblijna wersja jednak nie odpowiadała ogólnej koncepcji doktrynalnej tzw., "Świadkom Jehowy" dlatego postanowili ją "sprostować". Po zabiegu brzmi on tak: 'Zaprawdę powiadam ci dziś: Będziesz ze mną w raju'.
"Świadkowie" nie wierzą w istnienie życia po śmierci, dlatego też 'ukrzyżowany przestępca' nie mógł po śmierci istnieć, zwłaszcza w niebiańskim raju. W ich przekonaniu nie chodzi o niebiański raj, ale o ziemski.
Czy więc raj będzie na ziemi, czy w niebie? Nowy Testament jeszcze dwa razy mówi o tym miejscu. Paweł zapewnia że 'został porwany do raju' (2Kor.12,2-4) i zaznacza że jest on ponad trzema niebiosami. Ponadto mówi o 'wyjściu z ciała' o 'byciu poza ciałem'. Inny Apostoł, Jan, w Objawieniu (2,7) cytuje słowa Chrystusa: 'Zwycięzcy dam spożywać owoc z drzewa życia, które jest w raju Boga'. Wspiera tą wypowiedź inną: 'Zwycięzcy pozwolę zasiąść ze mną na moim tronie'(Obj.3,21). A gdzie jest ten tron? W NIEBIE!

 

PROBLEM INTERPUNKCJI

Jeszcze raz wrócimy do wersetu 'Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju', tak jest to niemal w każdej Biblii. "Świadkowie" jednak doszli do wniosku że to burzy ich pogląd na temat  ludzkiej egzystencji po śmierci, dlatego postanowili przesunąć znak interpunkcji. W przekładzie "niewolnika" zwanym 'Pismami Greckimi', tekst przyjmuje formę: 'Zaprawdę, powiadam ci dziś: będziesz ze mną w raju'. Ten zabieg kosmetyczny zmienił sens zdania, umieścił przyszły raj na ziemi. Ta interpretacja jest sama w sobie sprzeczna, gdyż "niewolnik" umieścił Pana Jezusa w niebie, a łotra na ziemi. Czy zatem Pan Jezus oszukał łotra ? Obiecał przecież 'ze mną będziesz' , potem poszedł do nieba a łotr miał żyć na ziemi. Nie będzie, więc z Jezusem razem chociaż mu obiecał i to przy świadkach. Pan Jezus powiedział: 'A gdy Ja będę wywyższony ponad ziemię, wszystkich do siebie pociągnę' Jan 12,32. Kto to są ci wszyscy i gdzie będą pociągnięci ?
I jeszcze jedna uwaga, Pan Jezus bardzo często mówiąc do ludzi używał określenia 'zaprawdę powiadam wam' np. w Mat 5,18; 6,2; 6,16; 23,36; 24,34; 24,47; 25,12; 26,21. Mało tego, słowo 'dziś' używał kilka razy, zawsze z odniesieniem do swego działania w momencie wypowiedzenia tych słów a nie do przyszłości np. 'Począł więc mówić do nich: Dziś spełniły się te słowa Pisma...' Łuk.4,21; 'A Jezus rzekł do niego: Dziś zbawienie stało się udziałem domu tego,...'Łuk.19,9. Porównaj też Mar.14,30; i Łuk.2,10-11 dlaczego "niewolnik" nie zmienił i w tych wypadkach interpunkcji ?

 

CO DZIAŁO SIE Z DUCHEM PANA JEZUSA ?

W liście do Efez.4, 9-10 mamy sporo informacji na ten temat. Uzupełnienie możemy znaleźć w 1 Piotra 3,15-20. W duchu poszedł do "szeolu" do miejsca odpoczynku zwanym "łonem Abrahama" lub "rajem", zgodnie z tym co obiecał łotrowi. W tym samym dniu jeszcze zstąpił do najniższej części krainy umarłych "szeolu". Biblia nie precyzuje, na którym etapie pobytu w Szeolu to nastąpiło. Faktem jest, że tam zwiastował innym duchom ewangelię. Miejsce to nazwano więzieniem. W Efez 4,8 mamy garść dodatkowych szczegółów. Idąc "na wysokość powiódł za sobą jeńców" ale najpierw musiał zstąpić do podziemi (w.9).
Po półtora dniowym pobycie w szeolu (trzy; według żydowskiego sposobu liczenia) został wskrzeszony: duch i ciało połączyło się na powrót, aby stworzyć istotę ludzką 1Kor.15,20 i 22.
 
Zmartwychwstały Jezus ustalił wzór, do którego mają zastosować się wszyscy ludzie Filip.3, 20-21 (1 Kor.15,23).
Szczepan był pewny, że po śmierci jego duch wstąpi bezpośrednio do nieba przed oblicze Boga (Dz.Ap.7,55 i 56). Potwierdza ten fakt Paweł w swojej wypowiedzi: 'Wolelibyśmy raczej wyjść z ciała i zamieszkać u Pana. Dlatego też dokładamy starań, żeby niezależnie od tego, czy mieszkamy w ciele, czy jesteśmy poza ciałem, Jemu się podobać' 2 Kor. 5,6.8.
W Filip.1,21-24: 'Pragnę rozstać się z życiem i być z Chrystusem, bo to daleko lepiej'. Paweł mówi o 'przebywaniu w ciele', o 'wyjściu z ciała', o 'byciu poza ciałem'. Wniosek jest prosty; gdy umieramy, 'wychodzimy z ciała' i idziemy tam gdzie jest Pan Jezus. Do łotra powiedział 'dziś będziesz ze mną w raju'.
Piotr dodaje: 'Dopuki jestem w ciele...' 2 Piotr.1,13. Jestem w ciele ? KTO JEST W CIELE JEŚLI NIE DUCH ?!

WNIOSEK:
Przykłady Szczepana i Pawła pokazują drogę wierzacych. Po śmierci ciała oddzieleni od niego natychmiast duch/dusza idzie bezpośrednio do niebiańskiego raju, przed oblicze Chrystusa. do uzupełnienia Jan 5,25.28.29 ---> 1Pi.4,6 ->Rz.14,9